Make your own free website on Tripod.com

osmanim.cjb.net


Ana Sayfa
Fikra

Karikatur

Hikayeler

Sözler

Yazilar

 

Haftanin Fikrasi

Haftanin karikaturu

 

 

Em@il

 

Laugh Here!
Gunluk Fikra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


EN SON EKLENEN FIKRALARI - 1

İZOLASYON KONTROLÜ 
ABD'de otomobil satışları hızla düşer. Bunun üzerine otomobil üreticisi büyük firmalar bir araya gelirler. Yapılan araştırmalarda diğer ülkelerin de benzer sorunlar yaşadığı; amma velakin Japonya'da satışların giderek arttığı öğrenilir. Hemen mühendislerden bir heyet oluşturulur ve Japonya'ya gönderilir. Heyet varır varmaz en büyük otomobil fabrikasında soluğu alır. İçeride koli koli kedi görerek hayret ederler. İşçilerden birine yaklaşarak sorumlu mühendisi çağırtırlar. Gelen mühendisle beraber fabrikayı gezerler. Sonunda dayanamayarak koli koli kedi gördüklerini ve bunların ne amaçla kullandıldığını sorarlar. Japon mühendis : "İzolasyon kontrolü..." der. "Gece biten otomobilin içine bir kedi koyuyoruz. Sabah geldiğimizde kedi ölmüşse izolasyon tamam; yok eğer yaşıyorsa izolasyon eksik." Heyet bu yeni teknikle artık otomobil satışlarını arttıracaklarından emin olarak dönüş yolculuğuna çıkar. Yolda bir de dost ülke Türkiye'ye bakalım, onlar bu konuda ne aşamadalar diyerekten Türkiye'de mola verirler. İlk rasladıkları fabrikaya girerler. Bakarlar ki yerde koli koli kedi. Hayretten ağızları bir karış açık kalır. "Yahu Japonlar'ın daha yeni uygulamaya başladığı bir tekniği Türkler nasıl olur da bizden önce kullanmaya başlarlar?" diye konuşurlarken Türk mühendis çıkar gelir. Heyet hemen kedileri sorar. Türk mühendis : "Ha onlar mı? İzolasyon kontrolü için. Gece biten otomobilin içine bir kedi koyuyoruz. Sabah geldiğimizde kedi arabadaysa izolasyon tamam; yoksa izolasyon eksik."

 

BABA ŞEFKATİ      
İlkokula yeni başlayan Ali bir yaz günü annesinin yanına gelerek : "Anneciğim, ben nasıl dünyaya geldim?" diye sorar. Annesi beklemediği bu soru karşısında bir an afallasa da hemen kendini toparlayarak : "Yavrum!" der. "Bir gece babanla ben yastığımızın altına şeker koyduk. Sabah bir de baktık ki sen çıkmışsın." demiş. Çocuk o gece harekete geçerek şekerlikten aldığı birkaç kesme şekeri yastığının altına koyar. Sabah kalkar ve heyecanla yastığın altına bakar. Kesme şekerlere üşüşen karıncaları görünce sinirlenerek elini kaldırır. Tam vuracağı sırada vazgeçerek : "Kahretsin baba şefkati!" der.

  

NOMİSTER                                                    
Temel uluslararası safari yarışmasına katılır. Yarışmanın kuralı basittir. Her yarışmacı günün sonunda vurduğu hayvanları jüriye yazdıracak ve bir hafta sonunda en çok hayvanı avlayan birinci olacakmış. İlk gün sonunda İngiliz '4 keklik, 2 geyik, 1 arslan'; Fransız '5 tavşan, 2 yaban domuzu, 1 antilop'; Temel ise '6 sığırcık, 4 nomister, 3 tilki, 1 kaplan' avlamış. Bu üç aşağı-beş yukarı böyle devam ederken diğer avcılar vuracak hayvan bulamamaya başlamışlar. Bununla beraber Temel hergün birkaç tane nomister avlamaya devam ediyormuş. Yarışma jürisi 7. gün Temel'i çağırarak : "Tamam, seni birinci seçeceğiz ama şu nomister hayvanını bize tanıt çünkü bizim literatürümüzde böyle bir hayvan yok!" demiş. Temel de başlamış anlatmaya : "Nomisterler 170-175 cm boylarında, siyah derili hayvanlar. Tüfeği doğrultuyorum. Tam ateş edeceğim sırada 'No Mister! No mister!' diye bağırıyorlar"...

 

APTAL SARIŞIN 1  
Sarışının biri kendisine aptal muamelesi yapılmasından bıkarak saçlarını boyatır. Birgün uzun bir yolculuk nedeniyle eyaletleri bağlayan kara yolunda saatlerce yol aldıktan sonra karnı acıkır. Çevresine bakarak yemek yiyecek bir yer aramaya başlar. Gel gör ki etrafta in cin bile top oynamamaktadır. 5-10 km sonra sağ kol üzerinde önce koyunlar ve az içeride bir çiftlik görür. Hemen sağa saparak soluğu çiftçinin yanında alır ve "Eğer kaç tane koyununuz olduğunu bilirsem bir tanesini bana hediye eder misiniz?" diye sorar. Çiftlik sahibi şöyle bir bakar ve biraz düşündükten sonra : "Tabii neden olmasın!" der. Bayan "279 tane." der. Çiftlik sahibi şaşırarak "Hadi ya bildin. Al bakalım istediğin birini." der. Bayan alır bir tane. Tam dönüp gideceği sırada çiftçi koşar : "Hanımefendi, hanımefendi eğer saçınızın orjinal rengini bilirsem köpeğimi bırakır mısınız?"...

 

YAMYAM    
Adam Afrika seyahatinde katıldığı gezide kaybolmuş. Oraya buraya koşarken bir yerli ile karşılaşmış. Ona giderek : "Dilimizi biliyor musun?" diye sormuş. Yerli : "Evet!" diye yanıt vermiş. Adam korkuyla : "Kayboldum. Acaba buralarda hiç yamyam var mı?" demiş. Yerli gülümseyerek : "Korkmayın! En son yamyamı geçen gün biz yedik!...".

 

2000 YILI PROBLEMİ     
(Olay 2000 öncesi meydana gelmektedir.) Tanrı meleklerine : "Bana dünyadan Bill Clinton, Fidel Castro ve Bill Gates'i getirin; onlara bir haber vedeceğim" diye hitap eder. Kısa sürede bu üç adam Tanrı'nın huzuruna çıkartılır. Tanrı : "Sizleri 2000 yılında kıyameti kopartacağımı bildirmek için çağırdım. Gidin bu haberi bildirin."  der. Melekler bunları tekrar yeryüzüne indirirler. Bill Clinton hemen Beyaz Saray'ı toplar ve : "Vatandaşlarım, size bir iyi, bir kötü haberim var. İyi olan inandığımız Tanrı gerçekten varmış. Kötü olana gelince 2000'de kıyamet kopacak.". Fidel Castro da meclisini toplar ve : "Yoldaşlar, size iki kötü haberim var. Birincisi inanmadığımız Tanrı gerçekte varmış. Diğer kötü haber ise 2000'de kıyamet kopacak." demiş. Bill Gates de çalışanlarını toplamış : "Arkadaşlar, size iki iyi haberim var. Birincisi Tanrı beni yanına çağırdığına göre önemli birisi olmalıyım. Diğer iyi haber ise artık 2000 yılı problemimiz kalmadı.".

 

BUNAKLIK     
Üç ihtiyar konuşuyorlardı. Birincisi "Ya bu bunaklık ne kötü şey. Geçen gün yolda bir kadına sulanayım dedim. Gittim laf attım. Bir de baktım laf attığım bayan karımmış.". İkincisi hemen atılmış : "O da birşey mi!" demiş. "Ben de geçenlerde bizim ev diye komşunun kapısına anahtarımı soktum. Çevirdim, çevirdim; zorladım. O ara komşu kadın kapıyı açtı. Karşısında kocası yerine beni görünce az daha kalpten gidiyordu.". Üçüncü ve aralarında en yaşlı olanı sözü almış : "Maşallah ben turp gibiyim. Şeytan kulağına kurşun. Muh muh!" diyerek kulağını çekmiş ve önündeki masaya vurmuş : "Tık tık!". Sonra aniden kapıya dönerek : "Kim o???"

 

MANTIK SİSTEMİ  
Bir elektrik mühendisi, bir makina mühendisi ve bir bilgisayar mühendisi bir arabayla giderken araba bozulur. Elektrik mühendisi : "Sorun aküden kaynaklanıyor" der. Makina mühendisi : "Yok! Bence sorun motordan.". Bilgisayar mühendisi ise : "Bana kalırsa hep beraber inelim yeniden binelim. Belki o zaman çalışır." ...

 

 

İlk Sayfa Önceki Sayfa Diğer Sayılar

 


Her gun komik fikra veya karikatur okumak icin 
Got Jokes?
Komik Fikra, Karikatur ve Hikayeler